Smaller Default Larger

WIELKANOC W CIENIU KORONAWIRUSA

Święta Wielkanocne 2020 zbliżają się wielkimi krokami. Niestety, w tym roku będą inne niż zwykle.  Wszystko za sprawą globalnej pandemii koronawirusa. Jak będzie wyglądać tegoroczna Wielkanoc? Konferencja Episkopatu Polski wydała specjalne zalecenia dla biskupów.

W Wielki Czwartek KEP zaleca zawężenie liczby uczestników Mszy Świętej Krzyżma do najbliższych współpracowników biskupa. Zgodnie z dokumentem biskup może zezwolić na odprawienie drugiej mszy świętej w kościołach i kaplicach w godzinach wieczornych lub rannych tak, by nie doszło do gromadzenia się ludzi podczas jednej uroczystości. Biskupi mają też zrezygnować z tradycyjnego obrzędu umywania nóg.

W Wielki Piątek kościoły będą otwarte dla wiernych, duchowni muszą jednak pilnować, by nocna adoracja Najświętszego Sakramentu odbywała się w małych grupach.

Podobnie małe grupy wiernych będą wpuszczane do kościołów w Wielką Sobotę, by umożliwić modlitwę przy Grobie Pańskim. Nie odbędzie się jednak tradycyjne święcenie pokarmów w kościołach. Biskupi proponują by zamiast tego, przeprowadzić obrzęd błogosławieństwa posiłków przed śniadaniem wielkanocnym. Biskupi udzielają też dyspensy od obowiązku uczestniczenia w wielkanocnej Mszy Świętej. W Wigilię Paschalną oraz w niedzielę Zmartwychwstania Pańskiego, księża nie będą mogli używać wody święconej.

Na początku Wigilii Paschalnej przy obrzędzie światła pominięte zostanie rozpalanie ogniska - zamiast tego odpalona zostanie świeca. Pominięta zostanie także procesja, a liturgia rozpocznie się od Orędzia Wielkanocnego. Ludowe procesje, które odbywają się podczas Wielkiego Tygodnia i Triduum Paschalnego, mogą, decyzją Biskupa diecezjalnego, zostać przeniesione na inne dogodne dni, np. we wrześniu.