Smaller Default Larger

CZY FIRMY TRANSPORTOWE OPUSZCZĄ BARLINEK?

Wysokie podatki od środków transportowych sprawiają, że barlineccy właściciele firm transportowych coraz częściej myślą o przeniesieniu swojej działalności tam, gdzie podatki są mniejsze. Chociażby do Gorzowa Wlkp. lub Kłodawy. Tam często podatek jest o połowę mniejszy. - Nikt z nami wysokości podatków nie konsultował - mówi nam  jeden z właścicieli firm transportowych, działających na terenie gminy.

Traktuje się nas, jak kurę znoszącą złote jajka. Naszym kosztem chce się ratować finanse gminy. Dlatego część z nas postanowiła, że przeniesie się z działalnością do gmin  z bardziej przyjaznymi podatkami dla przedsiębiorców takich, jak my. Przeniesiemy tam chociażby naczepy z naszych samochodów ciężarowych. Podam przykład. W niedalekim Gorzowie Wlkp. za naczepę zapłacę tysiąc złotych. W Barlinku dwa tysiące miesięcznie. Jest różnica? Jest i to ogromna. W skali roku, mając kilkanaście naczep to duże pieniądze. - I można je zainwestować w nowy sprzęt - podkreśla nasz rozmówca. W związku z tym zadaliśmy pytania burmistrzowi Barlinka, Dariuszowi Zielińskiemu.

 

- Czy władze gminy nie obawiają się, że z jej terenu „wyjadą” firmy transportowe do gmin, gdzie podatek od środków transportowych jest mniejszy?

- Od zawsze między gminami były różnice w wysokości stawek podatkowych od środków transportowych. Każdy płatnik podatku w gminie jest bardzo ważny. Obawy dotyczą wszystkich podatników. Przeniesienie działalności transportowej jest nieskomplikowaną czynnością. Większość naszych przedsiębiorców, którzy związali swoje życie rodzinne i zawodowe z Barlinkiem widząc efekty płacenia podatków w postaci gminnych inwestycji w tym drogowych oraz obowiązków samorządu np. w zakresie oświaty, kultury, sportu, rekreacji czy pomocy społecznej czuje się współodpowiedzialna za rozwój naszej gminy. Mam nadzieję, że nie dojdzie do sytuacji zmiany miejsca płacenia podatku.

 

- Czy przed podjęciem decyzji o nowych stawkach podatku, prowadzone były rozmowy z właścicielami takich firm działających na terenie gminy Barlinek?

- Decyzję o wysokości stawek podatkowych obowiązujących w danym roku podejmuje Rada Miejska w Barlinku. Radni wcześniej zapoznali się z założeniami do budżetu na 2019 r. w tym z wydatkami, które muszą być zbilansowane dochodami. Projekty uchwał podatkowych są podane do publicznej wiadomości i w takiej formie są konsultowane. Ostatnie zmiany stawek podatkowych były w 2016 r. Zmiana obowiązująca od 2019 r. dotyczy wzrostu o 3,5 procenta, czyli o poziom inflacji w latach 2016-2019. Porównując wysokości obowiązujących stawek podatkowych do stawek maksymalnych najbardziej popularnych środków transportowych w naszej gminie np. od samochodów ciężarowych powyżej 25 ton nasza stawka stanowi 83,20 procent maksimum, ciągnik siodłowy powyżej 36 ton – 72,30 procent, naczepy powyżej 38 ton – 59,09 procent. Oczywiście nikt nie kwestionuje dużego obciążenia naszych przedsiębiorców.

 

- Ile rocznie wpływa pieniędzy do budżetu gminy z tytułu podatku od środków transportowych?

- Z tytułu tego podatku w 2018 r. do budżetu gminy wpłynęło 1.116.644,95 zł. Po zmianie stawek w 2019 r. teoretycznie, gdyby pozostała ta sama ilość płacących podatników, wzrost będzie o około 40.000 zł. 

Jaką decyzję podejmą przedsiębiorcy? Czas pewnie pokaże. Jak się nieoficjalnie dowiedzieliśmy dwie firmy już wyrejestrowały naczepy z Barlinka. Czy za nimi pójdą inni?

js