Smaller Default Larger

KARA DLA BARLINECKIEGO SZPITALA

Aby ratować tonący w długach szpital w Dębnie, radni rady powiatu myśliborskiego przekazali mu 1 mln zł. Ci sami radni dla Barlinka dali tylko 500 tys. zł. Widać z tego, kto w powiecie ma władzę i faktycznie rządzi. Mimo, że starosta pochodzi z Barlinka. Nie tak dawno starosta Andrzej Potyra zapowiadał, że oba szpitale są bardzo ważne dla władz powiatu i jego mieszkańców, dlatego dostaną po 500 tys. zł.

Po kilku dniach, jak grom z jasnego nieba podano informację, że dla Dębna przyznano 1 mln zł. Dla lepiej radzącego sobie szpitala w Barlinku, chyba za karę, obiecane 500 tys. zł. Przypomnijmy. Kiedy Barlinek przejmował szpital, z władzami powiatu żaden bank nie chciał rozmawiać o jakichkolwiek pieniądzach dla lecznicy. Wszystko przez bardzo złą kondycję finansową powiatu. Przypomnijmy także, że cały czas były pieniądze na remont nowej siedziby dla władz powiatu. Tylko w 2018 roku dano na niego 2 mln zł. Ostateczny koszt remontu to podobno kwota około 11 mln zł. W trakcie sesji rady Powiatu tylko dwoje radnych, Jerzy Faliński i Mariusz Kuziel starali się przekonać pozostałych, aby obu szpitalom dać po 500 tys. zł. Na niewiele to się zdało. Jednak zanim do głosowania doszło, padło wiele gorzkich słów zarówno pod adresem władz powiatu, jak i rządzących szpitalem dębnowskim. - Szpitalowi w Dębnie te pieniądze potrzebne są na już mówiła m.in. radna Alicja Prill. Ale, czy dając te pieniądze zmobilizujemy zarząd szpitala do podjęcia konkretnych działań, a nie pozorowanych? - pytała radna. O jednakowe traktowanie obu szpitali apelował radny Józef Faliński. Według niego pieniądze powinny być przeznaczone na konkretne działania, i zapisane w formie dotacji celowej. O nierównym traktowaniu szpitala w Barlinku mówił także radny Mariusz Kuziel. Wspominając niedawne słowa starosty, stwierdził, że na tak zaproponowany podział pieniędzy nie ma jego zgody. - Na sercu leży mi dobro szpitala w Dębnie - mówiła wicestarosta Danuta Patkowska. Uważam, że większych problemów niż służba zdrowia mieć nie będziemy. W tej chwili pomoc dla szpitala w Dębnie jest oczekiwana i konieczna - podkreślała. O tym, że szpital w Dębnie musi działać mówił radny Arkadiusz Mazepa. Podkreślał, że taki podział pieniędzy daje szanse na jego dalsze funkcjonowanie oraz dalsze prace mające na celu poprawę jego sytuacji finansowej. O negocjacjach w sprawie przejęcia większości udziałów w dębnowskim szpitalu przez gminę informował starosta A. Potyra. Podkreślał, że jego sytuacja jest tragiczna. Będący na sesji  burmistrz Dębna Grzegorz Kulbicki zapowiedział, że gmina Dębno da 600 tys. zł. W trakcie dalszej dyskusji padały głosy, że przekazanie miliona zł dla Dębna to krok trudny, ale trzeba go zrobić. Z kolei A. Prill zaproponowała, aby szpitalom przekazać tak, jak to było wcześniej mówione, po 500 tys. zł, a kolejne 500 tys. przekazać na dwa cele. 200 tys. dla myśliborskiego Domu Pomocy Społecznej na wydatki bieżące i 300 tys. na drogę we gminie Nowogródek Pomorski. Słuchając tego wszystkiego, wicestarosta Patkowska zaapelowała o samorozwiązanie się rady powiatu, albo przekazanie miliona zł szpitalowi w Dębnie, bo tam na pieniądze czekają. I w głosowaniu milion złotych dla Dębna przyznano. Dla Barlinka wspominane 500 tys. zł.

Od dawna uważałem, że szpital w Dębnie to studnia bez dna. Ile by się nie wrzuciło, zniknie w otmętach. Kolejni prezesi zarabiają coraz więcej. Program naprawczy? To raczej fatamorgana. Obecne zadłużenie tej placówki, kwota ta padła w czasie sesji to 9 mln zł. Na już potrzebne mu 2 mln 600 tys. Czyli i tak miliona zabraknie. Pewnie na kolejnej sesji szpital wyciągnie rękę do władz powiatu i poprosi o kolejne pieniądze. Bo na to jest przychylność rządzących powiatem, a w szczególności pani wicestarosty. I znowu niektórzy radni będą mówić, że jak Barlinek wziął sobie szpital na głowę, to niech się teraz martwi o jego finanse. A ratować trzeba Dębno. Tyle tylko, jak długo w taki, populistyczny sposób mogą działać władze powiatu? Kolejną kadencję? I dlaczego kosztem Barlinka, panowie radni z gminy Barlinek?

Jacek Słomka